Články
Konference Obce pro spolky, spolky pro obce přinesla nové výzvy pro budoucí spolupráce
Ve čtvrtek 6. března se na Obecním úřadě v Palkovicích uskutečnila konference Obce pro spolky, spolky pro obce v rámci projektu SPOKO Pobeskydí. Akce si kladla za cíl posílit spolupráci mezi obcemi a spolky, které jsou klíčovým hybatelem komunitního života.
Konference se zúčastnilo přibližně 60 zástupců spolků a obcí. Setkání nabídlo prostor k výměně zkušeností a k diskusi o tom, jak mohou obce a spolky efektivněji spolupracovat na rozvoji komunitního života a jak jim může napomoci MAS Pobeskydí.
Komunitní centrum „Zelený domeček“ na Lučině přináší nové možnosti pro celou obec
Ve čtvrtek 11. dubna 2024 se v obci Lučina u Žermanické přehrady otevřelo nové komunitní centrum Zelený domeček, které nabídne širokou škálu možností pro společné aktivity a setkávání. Jeho hlavním cílem je poskytovat různorodé služby a aktivity pro občany všech věkových kategorií.
CO ZNAMENAJÍ ZKRATKY TP, ZTP A ZTP/P?
Setkali jste se zkratkami TP, ZTP a ZTP/P? Nevíte, co znamenají? Cílem tohoto článku je seznámit se se základními pojmy a obecnými charakteristikami týkajícími se osob se zdravotním znevýhodněním, osob zdravotně postižených, zkratkami TP, ZTP a ZTP/P. V první části si vysvětlíme výše uvedené pojmy, které mají přiblížit problematiku zdravotně znevýhodněných osob a jejich uplatnění na trhu práce. Závěr shrnuje získané poznatky a doporučení. Přináší pohled na problematiku zdravotně znevýhodněných osob a osob se zdravotním postižením, možnosti získání průkazek TP, ZTP
a ZTP/P.
Svépomocné skupiny pro pečující otvírají příběhy
Včerejší odpoledne patřilo PŘÍBĚHŮM. Příběhům, plných radosti a naděje, ale i slz a smutku.
SÍLA OKAMŽIKU
Problematika syndromu demence je stále více aktuální a do podobných situací se dostává rostoucí počet pečujících. Týká se to i vás?
Spolupracujeme s MAS Orava a předáváme zkušenosti se značkou
Náš slovenský partner MAS Orava,o.z s naší spolupráci realizuje mikroprojekt REGIONÁLNA ZNAČKA – METÓDY A PROCESY JEJ ZAVÁDZANIA NA ÚMEZÍ ČR A SR, Kód malého projektu: SK/FMP/11b/09/009.
Komunitní energetika - pilotní projekty ČR
Zatímco v zemích (nejen) západní Evropy projekty v rámci komunitní energetiky svižným tempem přibývají, Česká republika v tomto ohledu ani zdaleka nevyužívá svůj potenciál. Důvodem je nevhodně nastavená legislativa, ale také stále poměrně zdrženlivý přístup k investicím do obnovitelných zdrojů energie a k družstevnímu vlastnictví. OZE u nás produkují zhruba 14% celkové energie, z toho jen necelé 1% pochází z komunitní energetiky. Nejrozšířenější jsou FVE na střechách a fasádách budov, mezi zemědělci jsou populární elektrárny na biomasu.
Komunitní energetika v Pobeskydí: inspirace z východu Evropy
Přestože k průkopníkům energetických komunit patří především státy severní a západní Evropy, kde se tento koncept úspěšně rozvíjí už bezmála 30 let, v posledních letech lze inspirativní příklady najít také v zemích bývalého Východního bloku. V drtivé většině se jedná o komunitně vlastněné FVE, jejichž instalace je oproti jiným typům OZE cenově relativně dostupná a v rámci legislativy proveditelná. První solární družstva vznikají nejen v prosluněných zemích západního Balkánu, ale také třeba na Ukrajině.
Komunitní energetika - Inspirace ze západu - SPOLEČNĚ
OurPower – rakouská online platforma, která propojuje zastánce čisté energie
Rakousko plánuje do roku 2030 vyrábět elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů. Pomůže mu k tomu komunitní energetika, pro kterou zákonodárci obdobně jako u nás v současné době připravují vhodnou legislativu. V ČR budou s velkou pravděpodobností podporovány jen neziskové energetické komunity, kdežto Rakušané budou usilovat o vznik ekonomicky udržitelných energetických společenství. Ta podle politických představitelů mohou úspěšně fungovat jen tehdy, pokud jsou nákladově efektivní, tedy pokud mají dostatečný počet členů a výroben energie.
Komunitní energetika: Inspirace ze západu - Německo
Koncept komunitní energetiky má své kořeny ve Skandinávii a zemích západní Evropy. Místní státy si zakládají na rozvoji OZE a související projekty proto podporují zvýhodněnými výkupními tarify, daňovými úlevami, dotačními tituly a především vhodně nastavenou legislativou. Komunitní energetika postavená na neziskovém principu je mezi veřejností přijímána velmi kladně a lidé se do ní sami aktivně zapojují. Za příklady dobré praxe není potřeba chodit daleko, k tahounům energetické transformace patří například Německo, Rakousko, nebo Belgie.