Sylva Šmardová – Originály z Valašska: cínovaný šperk a malované hedvábí

Nadaná výtvarnice Sylva „Kiara“ Šmardová tvoří už od dětství, v mládí však dala přednost sportu a koním a vystudovala obor dostihový jezdec. Ke kreativní tvorbě si opět našla cestu během mateřské dovolené. Po ní vedla výtvarný kroužek pro děti, kde si vedle dalších technik zamilovala malování na hedvábí. Má ráda přírodu a symboly, proto se v její tvorbě objevují především motivy květin, listů, různé druhy spirálek, ale také peříčka a vesmír. Pečlivě míchá a ladí barevnost hedvábí, aby působilo příjemně a harmonicky. 

O několik let později propadla kouzlu cínovaných šperků, které doma na Valašsku vyrábí. Základem náhrdelníků a přívěsků jsou léčivé minerály, a proto její šperky ženám nejen sluší, ale také pomáhají harmonizovat tělo i duši. Při tvorbě šperků využívá znalosti léčebných sil minerálů, barev a energetických center člověka – čaker, a díky tomu po rozhovoru se zákazníkem dokáže vyrobit osobní talisman na míru. Na některém z jejích kurzů si výrobu můžete dokonce vyzkoušet sami.

Cín člověk znal a využíval už v pravěku, cínování šperků je ale poměrně mladou technikou, která dokonce s největší pravděpodobností vznikla v našich luzích a hájích. Tyto šperky se vyrábí technikou měkkého pájení. Paní Šmardová k jejich výrobě používá bezolovnatý cín s příměsí 3% stříbra, měděný drát, minerály, perly, lávu a řadu dalších magických materiálů. Šperky zavěšuje na hedvábí, které sama maluje a které si v jejím obchůdku můžete zakoupit i samostatně. Každý kus je neopakovatelný originál. 

Více o výrobcích:

Cínovaný šperk s duší

Ručně malované hedvábí

 

 

 

Foto: Miroslav Hodeček