Frýdecko-Místecké školy a školky realizují společné aktivity

Místní akční plán (dále jen „MAP“) je v programovém období EU 2014–2020 nově uplatňovaným nástrojem horizontální i vertikální koordinace aktivit v oblasti vzdělávání, výchovy a v souvisejících oblastech. Prostřednictvím MAPů by měli aktéři v regionech dosáhnout dohody na prioritách, jednotně komunikovat s hierarchicky výše postavenými orgány veřejné správy a přenášet systémové změny do praxe. Prostřednictvím MAPů by měla být zlepšena komunikace mezi jednotlivými aktéry a plánovací kultura na všech hierarchických úrovních.

MAPy jsou součástí tzv. akce KLIMA, která stojí na vizi: „Chceme v našich školách rozvíjet motivující kulturu zaměřenou na maximální úspěch pro každého žáka a každého učitele a na trvalý pedagogický rozvoj celé školy.“ MAPy se zaměřují primárně na děti a žáky do patnácti let věku a na řešení místně specifických problémů a potřeb v oblasti včasné péče, předškolního, základního, zájmového a neformálního vzdělávání. MAPy jsou nástrojem regionální politiky vzdělávání v jednotlivých regionech a jejich existence je klíčovou podmínkou financování některých záměrů z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání z Integrovaného regionálního operačního programu a z Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Místní akční plánování ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Frýdek-Místek zastřešuje MAS Pobeskydí, z. s., ve spolupráci s MAS Slezská brána, z. s., a statutárním městem Frýdek-Místek. Pokrývá území 37 obcí (Baška, Brušperk, Bruzovice, Dobrá, Dobratice, Dolní Domaslavice, Dolní Tošanovice, Fryčovice, Frýdek‑Místek, Horní Domaslavice, Horní Tošanovice, Hukvaldy, Kaňovice, Kozlovice, Krásná, Krmelín, Lhotka, Lučina, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Palkovice, Paskov, Pazderna, Pražmo, Raškovice, Řepiště, Sedliště, Soběšovice, Staré Město, Staříč, Sviadnov, Třanovice, Vojkovice, Vyšní Lhoty, Žabeň, Žermanice.

 

Projekt MAP Frýdek-Místek

Projekt MAP Frýdek-Místek II

Aktuality MAPu Frýdek-Místek:

15. 6. 2021

Mateřinky vyrazily na Hukvaldy

Metodický klub mateřinek vyrazil na Hukvaldy

Od pondělí 14. 6. 2021 se za podpory Místního akčního plánu Frýdek-Místek II uskutečnilo výjezdní  sdílení zkušeností mateřských školek, tentokrát na téma Poradních kruhů. Na krásných historických Hukvaldech jsme se setkali s lektorkami Helenou Koskovou a Lenkou Hrůzovou, které účastníky provedly a seznámily s tématem poradních kruhů jak teoreticky, tak hlavně prakticky. Pro účastníky byl připraven bohatý program jak ve školicí místnosti Hotelu Hukvaldy, tak i v nedalekém zámeckém parku.

  

10. 5. 2021

Stmelme žáky skrze Projekty proměny

Ve slavnostní akci To nejlepší z Komenského se mimo jiné známých osobností představily i studentské týmy, které se zapojily do Projektů proměny. Nezávisle na veřejném hlasování odborná komise vybrala ze soutěžních projektů TOP vítězný Projekt proměny, který obdržel zvláštní cenu - dárkový poukaz v hodnotě 50 000 Kč na společný zážitek. Cenu získala ZŠ TRIVIUM PLUS, o.p.s. v Dobřanech s projektem Autobusová zastávka, kterou sami žáci zrenovovali. Nechte se inspirovat a zapojte se se svými žáky do dalšího ročníku.

Žáky motivovala k zapojení do Projektů proměny paní učitelka českého jazyka Eva Bašková. Jak s rekonstrukcí zastávky začali? “První byl zmoklý klavír a potom jsme s dětmi začali přemýšlet, že by bylo fajn tu zastávku celou zvelebit.” Zastávka se doplnila o knihovnu, ušák, stolní hry a vybavení postupně přibývá. O zastávku se škola stará v rámci projektu Komenský 2020, který vychází z myšlenky nápravy věcí lidských a týká se i prostředí, ve kterém děti žijí. Ředitel ZŠ a MŠ v Dobřanech Jan Grulich tento čin ocenil slovy: “Mám radost z každého projektu, tento nestál žádné peníze a myslím si, že má velký výchovný význam.” Autobusová zastávka uprostřed vesnice je tak neformálním centrem veškerého dění. Spolu s tímto TOP projektem byly oceněny tři vítězné týmy v kategorii ZŠ a tři v kategorii SŠ. Více na www.komensky2020.cz/verejne-hlasovani.

Projekt Komenský není o předávání informací, ale je zaměřen na to, aby se člověk/žák rozhlédl kolem sebe, uviděl, co je kolem něj v nepořádku a co je v jeho moci, aby se snažil napravit. Komenský byl totiž přesvědčen, že vzdělaný člověk nejen ví, co je dobré, ale také chce dobré a koná dobré a to i když se nikdo nedívá. Slovy garanta projektu doc. Jana Hábla: “Chceme dát každému příležitost, aby se dotkl něčeho dobrého, když začne něco dělat, když se začne proměňovat jeho charakter.” Projekty proměny jsou ideální možností ke stmelení kolektivu.

Projekt Komenský 2020 končí, ale Příběhy lidskosti pokračují. Co to v praxi znamená, můžete sledovat na webu komensky2020.cz , YouTube a Facebooku Komenský 2020.

> archiv aktualit

Kontakty

David W. Novák
Hlavní koordinátor a facilitátor MAPu
tel.: +420 732 123 903
novak@pobeskydi.cz

 

Fotogalerie MAPu Frýdek-Místek