Frýdecko-Místecké školy a školky realizují společné aktivity

Místní akční plán (dále jen „MAP“) je v programovém období EU 2014–2020 nově uplatňovaným nástrojem horizontální i vertikální koordinace aktivit v oblasti vzdělávání, výchovy a v souvisejících oblastech. Prostřednictvím MAPů by měli aktéři v regionech dosáhnout dohody na prioritách, jednotně komunikovat s hierarchicky výše postavenými orgány veřejné správy a přenášet systémové změny do praxe. Prostřednictvím MAPů by měla být zlepšena komunikace mezi jednotlivými aktéry a plánovací kultura na všech hierarchických úrovních.

MAPy jsou součástí tzv. akce KLIMA, která stojí na vizi: „Chceme v našich školách rozvíjet motivující kulturu zaměřenou na maximální úspěch pro každého žáka a každého učitele a na trvalý pedagogický rozvoj celé školy.“ MAPy se zaměřují primárně na děti a žáky do patnácti let věku a na řešení místně specifických problémů a potřeb v oblasti včasné péče, předškolního, základního, zájmového a neformálního vzdělávání. MAPy jsou nástrojem regionální politiky vzdělávání v jednotlivých regionech a jejich existence je klíčovou podmínkou financování některých záměrů z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání z Integrovaného regionálního operačního programu a z Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Místní akční plánování ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Frýdek-Místek zastřešuje MAS Pobeskydí, z. s., ve spolupráci s MAS Slezská brána, z. s., a statutárním městem Frýdek-Místek. Pokrývá území 37 obcí (Baška, Brušperk, Bruzovice, Dobrá, Dobratice, Dolní Domaslavice, Dolní Tošanovice, Fryčovice, Frýdek‑Místek, Horní Domaslavice, Horní Tošanovice, Hukvaldy, Kaňovice, Kozlovice, Krásná, Krmelín, Lhotka, Lučina, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Palkovice, Paskov, Pazderna, Pražmo, Raškovice, Řepiště, Sedliště, Soběšovice, Staré Město, Staříč, Sviadnov, Třanovice, Vojkovice, Vyšní Lhoty, Žabeň, Žermanice.

 

Projekt MAP Frýdek-Místek

Projekt MAP Frýdek-Místek II

Aktuality MAPu Frýdek-Místek:

10. 9. 2020

Vyhodnocení aktivit spolupráce

Vyhodnotili jsme aktivity spolupráce, které probíhaly v roce 2019. Celkem se jednalo o 31 aktivit: devět z nich bylo v roce 2019 ukončeno, ostatní probíhají i letos. Těchto aktivit se do silvestra 2019 zúčastnilo 4967 dětí a žáků a 827 učitelů i neučitelů z 84 škol (z toho 56 z Frýdecko-Místecka) a padesáti dalších organizací působících ve vzdělávání, výchově a v souvisejících oblastech. K dříve zahájeným aktivitám přibyly v roce 2020 další. Do probíhajících a plánovaných aktivit se stále mohou zapojit dosud nezapojené školy a vítáme náměty na další aktivity pro nadcházející roky. Stručné informace o aktivitách probíhajících v roce 2019 jsme vydali v podobě brožury, která visí zde.

4. 9. 2020

Festival inspirace v přírodních vědách

Ve čtvrtek 3. září 2020 proběhl na základní škole v Bašce Festival inspirace v přírodních vědách. Na místě se sešlo šest desítek učitelských srdcařů, aby se navzájem inspirovali, společně vzdělávali a bavili. Jako přednášející vystoupili Monika Olšáková a Tomáš Chrobák z místní školy, Petr Alexa z VŠB a Dana Pražáková z České školní inspekce. Přítomní se dále v dopoledních a odpoledních blocích zúčastnili dílen. Hana Svobodová, metodička a lektorka vzdělávacího programu Globe a Badatele.cz vedla dílnu s názvem Badatelství nejen venku. Tomáš Pyško z místní základní školy a Zbyněk Šostý z frýdecko-místecké základní školy národního umělce Petra Bezruče vedli dílnu zaměřenou na robotiku. František Brauner z olomouckého gymnázia se ve své dílně věnoval CLILu a propojení výuky nejazykového předmětu s cizím jazykem a Monika Olšáková s Tomášem Chrobákem rozvoji přírodovědné gramotnosti u žáků. Jsme rádi, že se festival účastníkům líbil a těšíme se na další!

> archiv aktualit

Kontakty

David W. Novák
Hlavní koordinátor a facilitátor MAPu
tel.: +420 732 123 903
novak@pobeskydi.cz

 

Fotogalerie MAPu Frýdek-Místek