František Petrovič – Ateliér PETROV

Flašinetáře Františka Petroviče z Ateliéru PETROV na ulici rozhodně nepřehlédnete. Ačkoliv může budit dojem, že se flašinety zabývá odjakživa, opak je pravdou. Před pár lety se rozhodl změnit životní směr, dal výpověď v práci a plánoval otevřít stylový krámek se zdravou výživou. Aby obchůdek prvně trochu zpropagoval, postavil si retro nákladní tříkolku, ve které dodnes na různých dobových akcích peče kaštany a prodává domácí zmrzlinu. Pro umocnění atmosféry si k tříkolce vypůjčil flašinet, a jak sám říká, byla to láska na první pohled. Původní podnikatelský plán záhy přehodnotil, ponořil se do tajů tohoto orientálního hudebního nástroje a začátkem roku 2021 dokončil a prodal svůj první originální výrobek.

V dílně, kterou zrovna staví, bude vyrábět flašinety mechanické i elektrické, a rád by jimi zaujal nejen sběratele, nadšence, divadelníky či pouliční umělce, ale víceméně všechny milovníky hudby. Nástroj je totiž vhodný i pro ty, kteří hudebním nadáním zrovna neoplývají.

Flašinet – nebo také kolovrátek či verklík – je přenosný mechanický hudební nástroj, který funguje na podobném píšťalovém principu jako varhany. Pochází z Orientu a v českých zemích si získal oblibu ke konci 19. století, kdy jeho zvuk běžně rozezníval lidové zábavy a ulice měst. Nástupem gramofonu, rozhlasu, ale také likvidací živnostníků v roce 1948, se flašinetáři z našich ulic na dlouhá léta vytratili. František Petrovič je odhodlaný pomoci flašinetům zpět na výsluní. 

Více o výrobcích. 

 

 

Foto: archiv Františka Petroviče