Kategorie
Konference Obce pro spolky, spolky pro obce přinesla nové výzvy pro budoucí spolupráce
11 . 3 . 2025Ve čtvrtek 6. března se na Obecním úřadě v Palkovicích uskutečnila konference Obce pro spolky, spolky pro obce v rámci projektu SPOKO Pobeskydí. Akce si kladla za cíl posílit spolupráci mezi obcemi a spolky, které jsou klíčovým hybatelem komunitního života.
Konference se zúčastnilo přibližně 60 zástupců spolků a obcí. Setkání nabídlo prostor k výměně zkušeností a k diskusi o tom, jak mohou obce a spolky efektivněji spolupracovat na rozvoji komunitního života a jak jim může napomoci MAS Pobeskydí.
Hlavní témata a závěry konference
Program zahájil RNDr. Pavel Žiška, ředitel MAS Pobeskydí, který představil práci MAS a zdůraznil dopad na místní komunity, což potvrdila Ing. Pavla Kubátková, předsedkyně spolku Hiponěha. Následovala prezentace výsledků dotazníkového šetření mezi spolky doplněná o inspirativní rozhovor s Annou Mužnou, starostkou obce Skotnice. Klíčovou částí programu byly pracovní skupiny zaměřené na témata: dotace, dobrovolníci a členové spolků, setkávání a vzdělávání spolků a přínosy spolků pro obce.
Konference potvrdila, že spolky hrají v životě obcí nezastupitelnou roli, ale k efektivní spolupráci je třeba zlepšit komunikaci a koordinaci. MAS Pobeskydí si klade za cíl pokračovat v podpoře spolků se zohledněním jejich návrhů.
Získané poznatky budou využity pro navazující projekty, které pomohou rozvíjet komunitní aktivity a posilovat partnerství mezi obcemi a spolky. Zásadní podněty jsou zpracovány dále v textu.
VÝSTUPY Z PRACOVNÍ SKUPINY: PŘÍNOSY SPOLKŮ OBCÍM
Facilitátorka: Krystyna Nováková, novakova@pobeskydi.cz
První otázka směřovala na to, jaké jsou přínosy spolků (v užší zaměřením směrem k obcím). Spolky mají přínos k pospolitosti, jsou hybateli společenského a kulturního života v obci. Zaměřují se mj. na ochranu majetku a přírody, preventivní činnost, uchovávají a mapují tradice, kulturu, rozvíjí sport, pohyb a vzdělávání. Význam spolků je v práci s mládeží (připravují je na život), se seniory, v mezigeneračních aktivitách a vytváření příležitostí pro společné trávení času rodin (rodiče, děti). Spolky přispívají i k formování postojů a boří dogmata.
Další otázka se již zaměřovala přímo na to, co obce od spolků potřebují a co mohou spolky obcím nabídnout. Obce by mohly využít potenciál spolků jako reprezentantů široké veřejnosti a hybatelů komunitního života v obci a zapojit spolky do plánování a rozhodování na úrovni obce, zapojit představitele spolků do orgánů obce, zejména komisí.
Obce oceňují dobrovolnickou činnost spolků, jejich akceschopnost, sdružení ke společným činnostem. Spolky mohou spolupracovat na činnostech pro obec (úklid, čištění lesa, zeleň, program na akcích, poskytovat služby obci) nebo se přímo zapojit do projektů obce jako partneři (partnerství v projektech). Spolky reprezentují obce a propagují ji (reprezentace obce). Pro obce je důležité, aby spolky otevřeně dávaly zpětnou vazbu – jakou podporu potřebují, zda je dostatečná apod. (zpětná vazba spolků k podpoře ze strany obce).
Třetí otázka směřovala na to, co by mohlo zlepšit vzájemnou spolupráci spolků a obcí. Jako nejdůležitější je zlepšení vzájemné komunikace a navázání opravdového partnerství spolků a obce. Spolky mají dojem, že obce s nimi nejednají jako s partnery. Byla navržena následující zlepšení:
- Společná setkání (členů zastupitelstva a spolků cca 2× ročně nebo jiný formát než na úrovni zastupitelstva)
- Přiměřené požadavky směrem ke spolkům (zejména pokud jejich hlavní činnosti není kulturní a společenská činnost, ale např. ochrana přírody, majetku…)
- Odstranění pseudopodpory spolků – obce navenek spolky podporují, ale chtějí toho po nich více, než je možné (obec na jednu stranu spolky podporují, na druhou stranu chtějí po mysliveckém spolku náhrady škod způsobených zvěří)
- Obec by mohla síťovat spolky s podnikateli
- Obec by mohla spolkům pomáhat řešit problémy s orgány státní správy (obec je větší autorita)
- Poskytování mobiliáře a dalšího vybavení spolkům
Na závěr se pracovní skupina zaměřila otázku Jak může pomoct MAS Pobeskydí? Velkým tématem je administrace a právní povinnosti spolků. Požadavek směřovaly spolky na pomoc s administrací žádostí o dotaci (pomoc se psaním žádosti, administraci, dotačním řízením) a právní poradenství (povinnosti spolků). Dále by spolky ocenily setkání spolků z okolí a z širšího regionu. MAS Pobeskydí má zvýšit medializaci o výzvách (informace přes obce nemusí ke spolkům doputovat) a vytvořit databázi mailů na spolky (lze takovou databázi udělat i s pomocí obcí). MAS by se mohla zaměřit na osvětovou činnost v oblasti ochrany přírody (jak se chovat v přírodě, ke zvěři apod.).
VÝSTUPY Z PRACOVNÍ SKUPINY: DOBROVOLNÍCI A ČLENOVÉ SPOLKŮ
Facilitátorka: Šárka Petrželová, s.petrzelova@slezskadiakonie.cz
Pracovní skupina na začátku probírala fakt, že není dobrovolník jako dobrovolník. Dobrovolnictví jako takové je ukotveno zákonem a řídí se danými pravidly. Nicméně místní spolky považují za dobrovolníka člověka, který jim nezištně pomáhá, ať už opakovaně či nárazově.
Akreditované dobrovolnictví není pro menší spolky relevantní.
Členové PS se shodli, že všichni mají stejný problém, a to sehnat dobrovolníky. O stávající přicházejí kvůli odstěhování nebo stárnutí. Kvitovali přístup paní starostky Mužné z obce Skotnice. Byli by rádi, kdyby se obec zapojila do aktivizace občanů.
Co by dále mohlo pomoci, je spolupráce mezi spolky, sdílení zkušeností, např. jako byla tato konference. Členové se dozvěděli o existenci Regionálního dobrovolnického centra, na které by se mohli obracet a snad zde najít dobrovolníky. Určitě je důležité zmínit, že pomáhá nezapomínat vždy poděkovat aktivním členům/dobrovolníkům a říct jim, že bez nich by spolek nefungoval, ocenit je.
Ze strany MAS by byli rádi za propagaci aktivit spolků (kalendář akcí), propojování spolků, aby si mohli sdílet své znalosti a zkušenosti, možnost poradenství v některých aspektech organizace spolku, případně vytvoření „manuálu“ s kontakty, kam se obrátit pro radu (stanovy, sepisování smluv, dotace, účetnictví). Určitě je MAS Pobeskydí doporučeno mít databázi spolků a informovat je o akcích a aktivitách.
VÝSTUPY Z PRACOVNÍ SKUPINY: SETKÁVÁNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ SPOLKŮ
Facilitátorka: Dagmar Sláčalová, slacalova@pobeskydi.cz
Členové pracovní skupiny si definovali témata, ve kterých by se potřebovali lépe zorientovat a dovzdělat se. Nejčastěji se objevovalo financování, resp. grantový i negrantový fundraising: jak psát žádosti, jak oslovovat dárce, co si musí všechno hlídat. Dále spolky potřebují více informací o jejich povinnostech daných zákonem, např. v účetnictví, fungování, vedlejší činnosti. Nakonec by byli rádi také za školení v tom, jak získávat a pečovat o dobrovolníky.
Vzdělávacích akcích by se účastnili nárazově.
Zástupci spolků se chtějí setkávat, sdílet si znalosti, zkušenosti, inspirovat se, případně domlouvat společné akce nebo se dobře zkoordinovat, aby si akcemi příliš nekonkurovali. Na společných setkáních by uvítali také tematické přednášky.
Scházet by se mezi sebou mohli přibližně dvakrát za rok.
Aby vzdělávání a setkávání mohla probíhat, mohou spolky nabídnout spolupráci ve formě poskytnutí svých prostor a rádi osloví další účastníky.
Své obce by spolky vyzvaly k tomu, aby samy byly aktivní, aby svolávali setkávání a nabízeli vzdělání vedením spolků. Byli by rádi, kdyby pomohli s financováním těchto aktivit a nabídli prostory.
MAS Pobeskydí by jim mohla pomoci tak, že by obcím předložila témata spolků, vyzvala je k aktivnímu zapojování se do koordinace a vzdělávání spolků. Dále by MAS měla vytvořit databázi spolků, jednak pro účely informování o různých akcích pro spolky, pro veřejnost i možnosti financování (vyhlášení dotací), jednak také pro společné sdílení kontaktů mezi spolky.
Kromě toho, že by MAS Pobeskydí také mohla zajistit finance na pořádání zmíněných aktivit, by mohla mít zaměstnance, který by se spolky úzce spolupracoval, mohl by být jejich poradcem, pomocníkem i prostředníkem (odkazovat na další instituce).
VÝSTUPY Z PRACOVNÍ SKUPINY: PŘÍNOSY SPOLKŮ OBCÍM
Facilitátorka: Petra Petrušková, Lumpeco, petra.petruskova@lumpeco.cz
- Možné zdroje financování
Veřejné zdroje:
- Obec
- MSK (Moravskoslezský kraj)
- MAS (Místní akční skupiny)
- IROP (Integrovaný regionální operační program)
- MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí)
Soukromé zdroje:
- Firmy
- Nadace (např. ČEZ, VIA)
- Erasmus+ (https://www.dzs.cz/program/erasmus), možné využít i na vzdělávání v zahraničí, výměnné pobyty mládeže, ale i důchodců.
- Norské fondy
Další možnosti:
- Členové
- Sponzoři
- Dárci
- Účastníci akcí
- Důležitost dotačního kalendáře
Plánování žádostí
Přehled termínů
Připravenost na kontrolu
Možnost sledovat: Dotaceonline.cz, Robee.cz
MAS (Místní akční skupina)
MAS může podpořit různé aktivity a vybavení pro komunitní projekty.
Potřeby účastníků skupiny Dotace:
- Zařízení klubovny – například stoly, židle, lednice.
- Sportovní vybavení – nákup pomůcek a zařízení pro sportovní aktivity.
- DPP (Dohoda o provedení práce) – možnost financování krátkodobých pracovních úvazků.
- Materiál na akce – potřebné vybavení na organizované akce.
Kromě financování je důležité mít jasný plán a přehled:
- Návod k MAS – jak správně žádat o podporu.
- Návod na ostatní projekty – sdílení zkušeností a postupů.
- Co nás čeká a kontrola – příprava na procesy spojené s dotačními programy.
- Dlouhodobá evidence – důraz na udržitelnost, aby nebylo nutné vracet prostředky (strach, že spolek udělá chybu a bude muset vracet peníze, které nebude mít kde získat)
Od MAS očekáváme konzultace, podporu od mentora, zasílání informací přes e-mail. Velkou výhodou by bylo zaplacení dotačního kalendáře pro členy.