Danuše Sajdlová – Mýdlárna Kouzelná hájovna pod Lysou horou

Ricinový olej, bambucké máslo, pár kapek citrónu, špetka bylinek... Přestože výroba mýdel může na první pohled působit jednoduše a možná až romanticky, je to pěkná alchymie! Paní Dana Sajdlová z Mýdlárny Kouzelná hájovna pod Lysou horou však dříve pracovala na kožní ambulanci, a tak dobře ví, jaký poměr ingrediencí je pro daný typ pokožky nejlepší. Do některých tuhých šamponů přidává například bio žito, které obsahuje celé spektrum vitamínů a minerálů, stimuluje růst vlasů a přispívá k regeneraci vlasové pokožky. Nesmějí ho však používat celiaci. Po umytí je pak vhodné propláchnout vlasy vinným či jablečným octem, který pokožku dezinfikuje a umožní snadnější rozčesávání.

Více o výrobcích.

 

 

Foto: Miroslav Hodeček 

ROZHOVOR

Jak jste se dostala k výrobě mýdel?

Po autonehodě, kterou jsem nezavinila já, jsem musela opustit své zaměstnání na pozici sociální pracovnice v domově důchodců. V průběhu roční nemocenské jsem zvažovala, co budu dělat dál, protože součástí mé bývalé práce je také manipulace s lidmi, což jsem vzhledem k poranění páteře nemohla dále vykonávat. V TV jsem viděla pořad o výrobě mýdel a tak jsem to vyzkoušela pro domácí použití, potom to přerostlo do větší výroby. Rodina i širší okruh známých, které jsem mýdly obdarovala, byli spokojení. Tak jsem si řekla, že bych mohla jít touto cestou. Nebylo to ale okamžité rozhodnutí. Nejdříve jsem totiž absolvovala kurz, kde jsem zjistila, jaké jsou podmínky pro výrobu a provozovatele. Myslela jsem si, že to nedám, že to je příliš složité. Po 2 měsících jsme to pak s manželem zvážili a rozhodli jsme se to zkusit, vybudovali jsme vhodné prostory v místech, kde měl předtím kancelář. Tu vlastně přestavěl na mýdlárnu. Je malinká, ale jelikož jsem na to sama a nemám žádné zaměstnance, tak mi to stačí. Takhle nějak se to od roku 2014 rozběhlo.

Co jste vystudovala? Máte nebo měli jste v rodině nějaké řemeslníky?

Jsem vystudovaná zdravotní sestra, poté jsem při zaměstnání studovala sociální práci a chvíli, asi ¾ roku jsem pracovala jako sociální pracovnice, než přišla ta havárie. Řemeslníky v rodině nemáme. Možná jen bratr, ten je také lesník (stejně jako manžel), studoval v Brně a po studiu odjel do zahraničí, do Skandinávie, kde se mu zalíbil design a renovace nábytku. V Česku si pak zřídil vlastní dílnu na renovaci nábytku. To je spolu se mnou jediný řemeslník v rodině, jinak většina rodiny pracuje ve zdravotnictví. 

Kde berete inspiraci pro výrobu mýdel?

Receptury čerpám ze zdravotnictví, protože jsem pracovala na kožní ambulanci, kde jsem se setkávala s problematikou kůže a mycích prostředků. Hodně pacientů mělo ekzémy z klasických mycích prostředků, z tekutých mýdel. Když jsme jim sestavovali mýdla na míru, komponovali jsme do toho i bylinnou složku. Takže to teď také využívám, dávám do mýdel bylinky, které jsou adekvátní jednotlivým potřebám pokožky. Dříve to byla dost alchymie, teď už nějakou dobu nové receptury nevymýšlím. Je to totiž složitý proces – časově, finančně, legislativně. Za tu dobu už mám zákazníky, kteří jsou zvyklí na ten který konkrétní druh mýdla.

Nechala jste se při výrobě inspirovat cestovatelskými zážitky (Dálný východ apod.)?

Ne, to už se spíš zapojily mé dospělé děti, které cestovaly. Jednak do návrhu etiket, zeť ajťák mi zpracoval grafické návrhy. S dcerou jsme zase po nocích vymýšlely názvy. Je to taková rodinná spolupráce – manžel budoval mýdlárnu, dcera se věnovala takové té estetické podobě mýdel, a zeť etiketám. Jedna z dcer, která je nyní na mateřské, pracuje v laboratoři a chtěla by pak zůstat u živnosti, takže by možná mohla podnikání převzít. Zatím na mýdla ale nemá čas, nemá praxi. Druhá dcera je doktorandka filozofie a syn je právník, tam to asi nehrozí. Ale syn mi zase během studijní pauzy vyrobil nějaké pomůcky, např. kráječ na výrobu mýdla. Každý se v rámci svých možností a času nějak zapojil.

Jak dlouho Vám trvalo, než jste objevila tu správnou recepturu?

Existuje spousta receptur i na internetu, na stránkách některých dobrých lidí, kteří je vyrábějí a podělili se o špatné zkušenosti. Máte dokonce možnost ověřit si danou recepturu pomocí kalkulačky výroby mýdla, kdy vám automaticky vyskočí poměry jednotlivých složek, ať už je to třeba hydroxid sodný nebo jednotlivé druhy oleje. Každý má jiné vlastnosti, dáte některého oleje více a už je to špatně, protože se ten poměr vody a hydroxidu zase úplně změní. Je to dost chemie. Kalkulačka je mezinárodní a hodně pomůže, navede vás ke správnému výsledku, který nepoškodí pokožku, protože to je zásadní. Určitě to může člověku způsobit nějaký problém, každá bylinka může někomu způsobit alergickou reakci, nebo se mohou objevit fotosenzitivní reakce. Vyrábím také tuhé šampony a do některých druhů přidávám bílé žito, což třeba celiaci nesmí vůbec používat. Tvrdé vlasy po použití bývají zpočátku, když přecházíte z klasických šamponů. Postupně se ale přizpůsobí, je potřeba vydržet, někdy to trvá déle, třeba 10 umytí. Je dobré po použití šamponu vlasy také propláchnout jablečným nebo vinným octem, je to dezinfekce (lupy, kvasinka), usnadní rozčesávání, není to vůbec od věci. Zpočátku byla výroba romantická, při svíčkách, teď už je to dost chemie, farmacie, je to prostě klasická práce.

Máte stálou klientelu?

Na eshopu jsou zákazníci, kteří si objednávají opakovaně, na prodejnách to většinou nezjistím. Dodávám asi do 10 prodejen (FM - Radost, Frýdlant, Třinec, Havířov, Praha, …).

Vzpomenete si na nějakou netradiční zakázku?

Neobvyklejší zakázky bývají před Vánoci, kdy si firmy objednávají dárkové balíčky. Nebo ted přišel požadavek z asociace z Prahy, bohužel jsem musela před Vánoci odmítnout a neměla jsem časovou kapacitu. Paní Čadilová chtěla pomoct, bohužel jsem nebyla k dispozici. Je potřeba začít už v létě, aby se do Vánoc vše stihlo.

Plánujete expandovat?

Určitě bych chtěla zachovat stejnou kvalitu. Zákazníci se ptají na ceny, není to úplně levné, každý si nekoupí mýdlo za 109 Kč. Ale nepřistoupila jsem na to, musela bych vyrábět čistě ze slunečnicového či řepkového oleje, ty ale žluknou. Bráním se tomu. Takže expandovat nechci.

A plánujete nějaký nový výrobek?

Chtěla jsem zabrousit do další kosmetiky, na fakultě v Brně jsem absolvovala kurz na výrobu krémů. Ale časově to bohužel nestíhám, zaměstnance mít neplánuji. A co se týče výroby přírodních krémů bez chemických konzervantů, ty mají krátkou expirační dobu, garance je 3 měsíce… nemůžu zajistit, abych měla na skladě dostatek zboží. Musela bych rozjet zakázkovou výrobu a nejsem si jistá, zda bych to stíhala s těmi mýdly, svíčkami, deodoranty apod. Také vzhledem ke zdravotnímu stavu, protože mám částečný invalidní důchod po operaci s ramenem, se nemůžu tolik přemáhat. Jeden den je dobře a mohu pracovat, druhý den je to jinak. To je ale ošemetné u každé ruční výroby.

Jak si vybíráte suroviny?

Vše objednávám přes eshopy, mám stabilní dodavatele. Např. Saloos – esenciální oleje, nebo tady poblíž v Ekokoze, kde mají také kvalitní produkty.

Měla jste už v mládí blízko k ručním pracím?

To ne. Ale líbila se mi farmacie, takže jsem zvažovala, zda ji nestudovat. A teď se k tomu s tou výrobou mýdel trochu vracím. Občas jsem něco uháčkovala, upletla, ale to je vše.