Kateřina Kohutová – Katyv Baby

Švadlenka a podnikatelka Kateřina Kohutová z Krásné se s šitím v ruce už nejspíš narodila. Odjakživa byla velmi tvořivá, vystudovala proto oděvní průmyslovku v Ostravě. Poté si vyzkoušela pásovou výrobu i opravu oděvů, nebylo to však to pravé ořechové. Po narození dítěte se tak rodičovské dovolené trochu netradičně chopil její manžel a mladá maminka rozjela v malé domácí dílně výrobu moderních látkových plen pod značkou Katyv Baby. Jednotlivé střihy, materiály a vychytávky odzkoušela rovnou na vlastním synovi, a tak si její ekologické plenky rychle získaly oblibu nejen mezi tuzemskými, ale třeba také italskými maminkami.

Tipli byste si, jaká je životnost látkových plen od Katyv Baby? Podle majitelky Kateřiny Kohutové zhruba „3 až 4 děti“. Plenky jsou totiž vyrobeny z odolného materiálu složeného z bavlněných a bambusových vláken, a tak při správné údržbě plnohodnotně poslouží řadu let. Přírodní materiály, poctivá ruční práce a udržitelnost výrobků jsou pro paní Kateřinu prioritou. V nabídce Katyv Baby najdete kromě plenek také další doplňky pro nejmenší i jejich maminky. Šikovná švadlenka však chce svou tvorbu oživit a proto postupně rozšiřuje nabídku o volnočasovou dámskou módu, tentokrát pod značkou Katyv Fashion.

Více o výrobcích. 

 

 

Foto: Miroslav Hodeček 

ROZHOVOR

Jaké byly vaše podnikatelské začátky?

Začínala jsem v bytě, v malinké, asi 12m2 dílničce. Po narození syna jsem se v Místku stěhovala do několika prostor, kde jsem nějakou dobu měla zaměstnance, ale teď se zase víceméně vracím k práci z domu a budu pracovat sama, v klidnějším režimu. Jsem podnikatelka na plný úvazek, k tomu mám invalidní důchod, takže pracuji podle svých sil, jak to zvládám.

Jak jste se dostala k výrobě plenek?

Ještě před dítětem. Několikrát se nám miminko nepovedlo, takže jsem šila ještě před tím, než se Kryštůfek narodil. Podařilo se mi ty střihy vytunit. Nebyla jsem klasická máma na mateřské, musím pořád něco dělat. Chtěla jsem, ať je manžel s námi doma, takže na mateřskou šel on a já mezitím šila. Postupně se nám to rozjelo, jednu dobu to bylo větší. Už je to ale dávno, malý za chvíli bude mít 8 let. Strašně rychle to uteklo. Tohle je první produktová fotografie naší plenky, prostě taková ta klasická obyčejná fotka, doma na dece.

Co vás vede k tomu vrátit se zpět k podnikání z domu?

Zdravotní stav. A také to, že když máte více zaměstnanců, neznamená to, že automaticky více vyděláváte, spíše to obnáší více starostí a větší odpovědnost. Rozhodli jsme se přestěhovat do domečku, do klidnějšího prostředí, což se nám rok před covidem dost vyplatilo, byl to dobrý tah. A chtěla jsem také být více s rodinou.

Jak jste se dostala k šití?

Mám vystudovanou oděvní průmyslovku v Ostravě, odkud pocházím. Z 26 lidí ve třídě se oboru chtěli věnovat jen asi 4 lidé. Chvíli jsem pak pracovala v textilním podniku, ale to jsou většinou pásové výroby, kde šijete jednu operaci stále dokola. Takže jsem pak spíše opravovala oděvy a šila doma. Poté jsem chvíli pracovala jako servírka, a nakonec jsem se zase vrátila k šití. Od malička jsem něco vyráběla, mám pocit, že jsem se narodila se šitím v ruce. Mám potřebu pořád něco dělat. I když mám volno a vše hotové, tak mě to stále táhne do dílny.

Chystáte se rozšiřovat svou nabídku?

Zrovna dělám spíše krok zpátky, přestanu být plátcem DPH a prodávat velkoobchodně, protože jsem zjistila, že když člověk dělá něco hand made, velkoobchod je docela zlodějina – oni mají na produktu třeba 30%, zatímco já jsem ráda, když mám třeba 5% po odečtení všeho. Takže teď trochu ustupuji, spíše než expanduji. Navíc už mě to dětské oblečení tolik nenaplňuje, i proto, že syn roste a připomíná mi to, že už další miminko mít nebudeme, takže bych se chtěla vrátit k dámské módě a také k opravám oděvů, to je stále celkem žádané. Už mám připravené nějaké produkty a dokonce i druhý eshop. Zatím šiju pohodlné věci, které tady kolem lesa sama testuji: tepláky, nákrčníky, kraťasy. Takže od plenek pomalu prchám. Kromě plenek už teď šijeme tepláky. Jednu dobu byla po plenkách vysoká poptávka, to nás ve firmě bylo asi 10. Konkurence je celkem silná, plenky totiž šije hodně žen na mateřské. Takže jsme se předháněly, kdo přijde s lepší značkou, novým vzorem, originálnějším střihem. Pak přijdou slabší období, a pokud má člověk třeba 2 zaměstnance, velmi rychle se vám může přestat dařit.

Vzpomenete si na nějakou raritní zakázku?

Jednu dobu jsme šili plenky se vzorem mimoňů, byli jsme jediní na trhu. Museli jsme s tím pak ale přestat, protože těmto vzorům skončila licence. Zajímavé ale bylo, že jeden střih plenek vymyslel manžel. Většina nových střihů vzniká tak, že si koupíte vzorový střih a podle sebe si ho upravíte. Nebo si celý střih sami vymyslíte a nakreslíte. Jeden z našich střihů byl hodně podobný jiné značce, bylo kolem toho celkem haló. Aby tedy střih byl opravdu 100% náš, manžel přišel s nápadem na jednu rozkládací plenu, tzv. chobotku. Je to taková zvláštní rodinná spolupráce. Manžel je dost pokrokový, neměl ani problém přebalovat malého, bylo to pro něj automatické, použil látkovou plenu a hotovo.

Máte také nějaké objednávky ze zahraničí?

Příležitostně jsme zboží dodávali i do zahraničí, ale nebyli jsme první na trhu, takže třeba německý (nejžádanější) trh už byl obsazený. Nad vodou nás ale dost drží například objednávky z Itálie, kde máme domluvenou výhradní spolupráci. Mají tam ale vysoké nároky na velkoobchodní slevu a po odečtení dalších poplatků jsem zjistila, že vlastně pracuji na někoho jiného. Rozhodla jsem se proto, že bude výhodnější vrátit se zpět k prodeji přes platformy fler.cz nebo sashe.sk. Soustředíme se obecně na ekologické produkty, jsme zastánci udržitelnosti. Začalo to plenkami, pokračovalo dámskými kalhotkami, ze zbytečků látek šijeme odličovací tampony, tak, aby se využil opravdu každý kousek. Snad se k udržitelným výrobkům budou lidé vracet, musí si ale nejdříve zvyknout na vyšší ceny za kvalitní zboží. Některým lidem se nelíbí, že látku peru a pak vlastně prodávám už „použité“ zboží. Přitom to má obrovskou výhodu v tom, že produktu už zůstane jeho tvar, velikost a kvalita. Že se látka nesrazí, nepouští barvu apod. Takže všechno zboží je mnou vyzkoušené. Peru v klasické pračce (na 10kg), do které se vleze až 10 m látky. Vše vysuším a nic není poznat. Je to další aspekt, který se odrazí na ceně výrobku. Zato ale máte jistotu, že je to kvalitní produkt.

Jaká je životnost vašich plenek?

Troufnu si říct, že například ta savá část, která je z odolnějšího materiálu, vydrží tak 3–4 děti. Pokud se pere co 2 dny. Samozřejmě už se může stát, že třeba povolí gumička, nebo se opotřebí suchý zip. To je takové klasické opotřebení, které se dá opravit. Plenky se můžou prát na 60°C a lze je i sušit. Občas mi napíší lidé, kteří mají plenky ještě z dob, kdy jsem začínala.

Bude váš syn v podnikání pokračovat?

Občas se mi tu ochomýtá, vytahuje zbytky materiálů, má kreativní myšlení, občas si něco sám vyrobí. Říká mi, co chce ušít, jakou kombinaci, z jaké látky. Dělá, že mi čistí stroje. Uvidíme, co z něj bude.