Edita Zdražil Golová – Byliny Beskyd (Edi Naturalis)

Edita Zdražil Golová z kozlovických Měrkovic měla díky své babičce k bylinkám odjakživa blízko. Jako malé děvče musela nedobrovolně chodit sbírat řebříček, který se přidával drůbeži do krmení. Během nekonečných toulek si však přírodu natolik zamilovala, že se jí stala celoživotním koníčkem. Ve volných chvílích doma vyráběla nejrůznější masti z léčivých bylin a kořenů, a zhruba před 6 lety se na popud svých dcer rozhodla založit značku Edi Naturalis – Byliny Beskyd, pod kterou vyrábí a prodává přírodní tělovou a pleťovou kosmetiku a bylinné tinktury. Přestože si výrobky získaly oblibu po celé republice, nadšená bylinkářka nechce zůstat jen u kosmetiky. V souladu se svou životní filozofií se chystá založit permakulturní zahradu, která by jí posloužila jako útočiště při environmentální výchově dětí.

Chrpa, měsíček a levandule – to jsou tři základní bylinky kosmetických výrobků Edi Naturalis – Byliny Beskyd, které by se ještě brzy měly rozrůst o růži stolistou. O zázračných účincích měsíčku, levandule i růže víme mnohé, ale co umí tajemná chrpa? Uvádí se, že zajišťuje stálé pH pleti, udržuje ji odolnou vůči povětrnostním podmínkám a vyrovnává nestálou barevnost. Výrobky neobsahují žádnou zbytečnou chemii a jsou šetrné k životnímu prostředí. K výrobě jsou využívány oleje v bio kvalitě a bylinky z podhůří Beskyd. Nezbytnou ingrediencí, kterou do produktů Edita Zdražil Golová vkládá, je její pozitivní energie. Do budoucna by sortiment chtěla rozšířit také o mužskou řadu s péčí o vousy a o kosmetiku pro nejmenší.

Více o výrobcích. 

 

 

Foto: Miroslav Hodeček 

ROZHOVOR

Jak dlouho už se věnujete výrobě přírodní kosmetiky?

Neoficiálně vyrábím už dlouho, oficiálně asi od roku 2015, možná ještě dříve. Začala jsem nejdříve dělat různé bylinné masti, do toho se přidaly tinktury s bylinkami, a někdy v tom roce 2015 jsem začala řešit přírodní kosmetiku. Od loňského října se tomu věnuji na plný úvazek.

Souvisí Vaše vzdělání s Vaší činností?

Jednou jsem počítala, jak dlouho jsem vlastně chodila do školy. A fakt dlouho – ZŠ 8 let, SŠ 4 roky, nástavba SŠ 2 roky a 5 let VŠ. A nic z toho nesouvisí s farmacií, mám sociálně-právní, ekonomické a marketingové vzdělání. Ale během asi 2 let jsem absolvovala spoustu kurzů, ještě před covidem. Byla to klasická školení, kurzy a letní školy, například aromaterapeutické workshopy v Praze, otevřené zahrady v Brně, různé zajímavé kurzy v Českém Krumlově, týdenní kurz zaměřený na bylinky a čínskou medicínu. S babičkou, která bydlela nad námi, jsme kdysi sbíraly bylinky. Posílali mě sbírat řebříček pro husy a kachny, to mě nejdříve nebavilo, ale pak jsem zjistila, že je to vlastně fajn, nikdo mě do ničeho nenutil, dali mi prostor. Babička vždy sbírala lípu a bez, krásně to vonělo. Na jednu stranu mě mrzí, že mi nepředala moc informací k bylinkám, na druhou stranu to u nás ale stejně až tak hluboce zakořeněno nebylo. Žádné „čarodějnictví“, které mě ale právě hrozně zajímá, viz třeba Žítkovské bohyně a všechny související knihy a dokumenty.

Používáte pár základních bylin – vychází to z toho, co se tady dá vypěstovat?

Máte pravdu, že vycházím ze tří bylin, které mám zatím schválené – chrpa, měsíček a levandule. Vybrala jsem je proto, že je mám ráda, něčím mě zaujaly. Chrpa třeba svým květem, i tím, že hodně vymizela, tak jsem ji chtěla nějak zviditelnit, což se asi daří, protože se dost prodává. Moc dalších výrobků se s ní nevyrábí. Chrpa je léčivá, i když asi méně než měsíček a levandule. Není tolik prozkoumaná jako ostatní bylinky. Uvádí se, že udržuje stálé pH pleti, udržuje ji odolnou vůči povětrnostním podmínkám, vyrovnává nestálou barevnost, je toho určitě i mnohem více. A taky jsou to vše bylinky, které se tady dají vypěstovat. Nejsme jižní Morava, nestačí zasadit hrábě, aby vám vyrostla meruňka, pěstování je tady náročnější. Takže mě to nějak oslovilo. A čtvrtá bylinka, kterou mám připravenou, je růže stolistá. Už mám nějaký výrobek, čekám pár měsíců na schválení. Je to taky růže, kterou tady pěstuji, mám ji na zahradě.

Dostáváte pozitivní zpětnou vazbu?

Ano, zákaznice se vrací, že jim to pomohlo a za to jsem moc ráda. Úplně nejvíce mě těší ty, které toho už hodně vyzkoušely a chodí jen pro jeden ověřený krém z lékárny, nechtějí už experimentovat, protože je to v určitém věku už ani nebaví, a nejednou se stalo, že nezávazně vyzkoušely můj malý vzoreček a opravdu se některé z nich stále vrací. Nechtějí už pak zkoušet ty další krémy, oblíbily si jeden, který jim sedí, a kupují jen ten. O to větší mám radost.

Kde všude prodáváte?

Jezdím na jarmarky po republice, takže mám celkem širokou klientelu. Ráda bych ale měla v různých městech nějakého stálého prodejce. Kromě pana Kubláka ve Fryčovicích prodávám třeba v Ostravě, prodávala jsem i v Praze, ale tam je to složitější. Pak v Táboře, Českých Budějovicích. V některých prodejnách mám pronajaté místo, což pro kosmetiku není úplně výhodné, protože je potřeba, aby ten prodávající hlídal expiraci a prodával starší výrobky, což není tak jednoduché, protože tam ty výrobky mám jen v pronájmu. Obchodních sítí, které si ode mě výrobky koupí velkoobchodně, mám málo, určitě bych byla radši, kdyby se to rozšířilo do více měst.

Prodáváte i na online platformách?

Ano, od června minulého roku mám svůj vlastní e-shop. Není to profi eshop, ale můžete si tam výrobek zaplatit online, vše tam funguje. A pak jsem i na Flér, občas tam taky prodávám.

Dovážíte i do zahraničí?

Jednou, možná dvakrát jsem zjistila, že se můj krém dostal do zahraničí jako dárek. Paní ho koupila pro svou známou do Švýcarska, tak to potěší. Ale jinak ne.

Který výrobek se nejvíce prodává?

Noví zákazníci nekupují tělové oleje. Ale jakmile mě poznají, tak se začne prodávat i ten olej. Je ale zajímavé, že na každém jarmarku frčí něco jiného. Například v Rožnově ve skanzenu se teď nejvíce prodával levandulový balzám, týden předtím zase chrpový. Kdybych dopředu věděla, co se bude prodávat, tak se se vším netahám.

Jak dlouho trvá vyrobit takový olej?

Asi čtyři dny, než udělám macerát, pak polepy apod. Dělám to sama, zaměstnance nechci. Věřím, že ta energie, kterou do toho vkládám, se v tom projeví. Je to moje, stojím si za tím, vím, co v tom je. Když jsem třeba unavená, vyčerpaná, tak nevyrábím, protože vím, že bych do toho dala negaci a to nechci. Proto ani neuvažuji o tom, že by mi zaměstnanci pomáhali s výrobou. Třeba s marketingem, s webem, grafikou na etikety si poradit nechám. Ale výrobu bych ráda měla pořád ve svých rukou.

Plánujete do budoucna rozšiřovat sortiment?

Určitě, chtěla bych i řadu pro muže. Už jsem uvažovala, že na FB vyhlásím výzvu, že hledám muže s vousy, kteří by chtěli vyzkoušet moje výrobky. V podstatě kolem sebe totiž nemám nikoho, kdo by to mohl vyzkoušet. Pak taky vymýšlím něco pro miminka, a na ruce. Takže v podstatě pár výrobků, počítám, že by jich bylo zhruba 15-16 a dál už bych to rozšiřovat nechtěla. Zachovat ty čtyři bylinky, když počítám i růži stolistou, a jen to rozšířit do různých výrobků. A chtěla bych jít i jiným směrem, třeba environmentální výchovou. Tady u nás v Měrkovicích žije 250 obyvatel a vnímám to tak, že každý, kdo tady chce bydlet, si koupí nějaké pole, postaví velký plot, nemá zájem poznat místní lidi a chce se uzavřít. Ti lidi si neuvědomují, že pospolitost vesnice je důležitá. Někdy se stane, že se tady začnou nudit a dům prodají. A já bych chtěla v dětech probudit upřímný zájem o pozemky svých rodičů a prarodičů, aby se jich nezbavovaly a nějakým ekologickým způsobem se jim věnovaly, aby si jich vážily. Nemyslet na byznys, na zisk. My tady třeba také pronajímáme pole. Domluvila jsem se s bratrem, že ten úsek dolů až k cestě vyjme a chci ho nějak permakulturně využít, oživit. To bratra trochu děsí, nemá rád, když je na poli hodně práce. Ale já nejsem otrokem přírody, chci s ní jen žít v symbióze, a to bych ráda předala dále dětem, například prostřednictvím spolupráce s místní školou.

Máte nějakého pokračovatele tradice?

Mám dvě dcery, 29 a 30 let, pracují také s přírodní kosmetikou. Ne, že by ji vyráběly, ale pracují ve wellness centru, které je dost přírodně založeno. Potencionální pokračovatelky tedy mám, a když ne je, protože obě žijí v Brně, tak třeba jednou jejich děti, vnoučata. Uvidíme, kam až se to posune.

V ČR se rozmáhá trend francouzských lékáren, tzv. apoték, kde se prodává přírodní léčivá kosmetika. Neuvažujete jít tímto směrem?

O tom neuvažuji, chtěla bych už pracovat převážně jen venku, v uzavřených prostorách se pohybuji jen tehdy, když zpracovávám nějaké plody a vyrábím kosmetiku. Kdybych něco takového otevřela, musela bych tam prodávat já, protože si za svou kosmetikou stojím a jsem za ni zodpovědná, a na to už nemám kapacitu. Bylo by to pěkné, ale není to proveditelné